12 Травня 2026, 20:45

Енергетична стійкість чи вимушена пауза: чому імпорт газу в Україну впав у 28 разів

Українські газові сховища на тлі енергетичної стратегії

У квітні Україна продемонструвала безпрецедентне скорочення імпорту природного газу, обсяги якого впали у 28 разів порівняно з березневими показниками, сягнувши лише 29 млн кубометрів. Як свідчать дані аналітичного центру ExPro, такі зміни стали прямим наслідком ринкової кон’юнктури та геополітичних зрушень. На тлі цих процесів важливо нагадати, як ворог намагається дестабілізувати наш енергосектор, зокрема, через масовану атаку 216 БПЛА, що змушує країну оптимізувати власні ресурси.

Основною причиною різкого зниження імпорту стали високі ціни на європейських хабах. Протягом березня газ на ринку TTF торгувався в середньому на €9/MWh дорожче, ніж на українському ринку, що зробило комерційний імпорт економічно недоцільним для трейдерів. Конфлікт на Близькому Сході, що спровокував логістичні перебої з поставками скрапленого газу (LNG) з Катару та ОАЕ, лише підлив оливи у вогонь, розігрівши вартість енергоносіїв.

Попри таке стрімке падіння імпорту, критичної ситуації для енергосистеми немає. Завдяки завчасно накопиченим запасам у підземних сховищах, Україна може дозволити собі пройти цей період без активних закупівель. Структура квітневого імпорту залишається стабільною: 83% обсягів надійшло з Польщі через «митні склади», решта 13% — з Угорщини. Загалом з початку року імпорт склав 2,21 млрд куб м, що все ще суттєво перевищує показники минулого року.

Експерти зазначають, що енергетична безпека держави залишається пріоритетом. Незважаючи на складні умови, Україна продовжує залучати міжнародну підтримку для підготовки до наступного опалювального сезону. Зокрема, йдеться про використання грантових коштів, наданих через інструменти ЄБРР для зміцнення енергетичної стабільності. Доки ворог веде виснажливу війну, випробовуючи на міцність нашу інфраструктуру, а Сили оборони ефективно знищують ворожу логістику, про що свідчить ударна ніч для окупантів, коли були знищені ключові пункти управління РФ, Україна продовжує будувати систему енергетичного захисту, здатну витримати будь-які виклики — від ринкових коливань до спроб енергетичного терору. У майбутньому планується нарощування обсягів імпорту з Польщі, що дозволить диверсифікувати джерела постачання та убезпечити споживачів від цінових шоків.